Bezpieczny wypoczynek nad wodą – porady

piątek, 27 stycznia 2023

Okres wakacyjny to czas kiedy spędzamy najczęściej nad jeziorami, rzekami oraz nad morzem. Planując wypoczynek nad wodą należy bezwzględnie zwrócić uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz bliskim. Poniżej zawarto wskazówki, których przestrzeganie może pozwolić na uniknięcie niepotrzebnej tragedii.

Rady dla wypoczywających nad wodą

 1. Korzystaj wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej i pod żadnym pozorem nie pływaj w miejscu gdzie jest to zabronione. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.).
 1. Wchodź do wody wyłącznie w odpowiedniej temperaturze.
 2. Gdy tylko poczujesz się źle, natychmiast wyjdź z wody.
 1. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 1. Nie skacz na główkę.
 2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
 1. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
 2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
 3. Gdy wchodzisz z dziećmi do wody zabezpiecz je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
 4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 5. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
 6. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu.
 1. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.
 2. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
 1. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
 2. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
 3. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
 4. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi.
 5. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
 6. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
 7. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
 8. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
 9. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

red. adabrowska

Strony w dziale:

Strony w dziale: