Kontrola spalania odpadów w domowych instalacjach grzewczych i na wolnym powietrzu

Straż Miejska w Polkowicach na mocy upoważnienia Burmistrza Polkowic prowadzi kontrole domowych instalacji grzewczych pod kątem spalania paliw zakazanych oraz śmieci. Kontrole odbywają się wg art. 379 i 380 Ustawy Prawo ochrony środowiska w myśl, których strażnik wykonując kontrolę jest uprawniony do:

- wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;

- przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;

- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;

- żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli. Ponadto z czynności kontrolnych strażnik sporządza protokół.

Przestrzegamy przed udaremnieniem przeprowadzenia kontroli ponieważ podlega to sankcjom art. 225 Kodeksu Karnego, który mówi: kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów.
Nie można w nim spalać plastikowych pojemników, zużytych opon, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem lub farbą, sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach oraz środkach ochrony roślin, opakowań po farbach i lakierach oraz foliowych toreb.

Ujawnienie spalania takich materiałów wiąże się ze zdecydowaną reakcją strażników oraz sankcjami.

 

Przypominamy, że w myśl Uchwały nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 r. nie wolno palić:

mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych
z ich wykorzystaniem,

węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 0-3 mm,

węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,

paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20% (np. mokrego drewna).

Za spalanie odpadów w piecach grożą nam sankcje w myśl art. 191 w związku z art. 155 Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r.

Terminy wymiany kotłów i pieców w województwie dolnośląskim:

 • Od 1 lipca 2018nie można w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą.
 • Od 1 lipca 2024mieszkańcy województwa dolnośląskiego będą musieli pozbyć się kotłów i pieców niespełniających wymogów emisyjnych 3 klasy normy PN-EN 303-5:2012.
 • Od 1 lipca 2028nie będzie już można użytkować kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. w/w normy.

Informujemy, iż mieszkańcy gminy Polkowice po spełnieniu warunków, mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieców i kotłów w odpowiednim wydziale Urzędu Miasta i Gminy Polkowice.

 

9 Responses

 1. Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według e-muzyki, którą tylko Ty słyszysz.
 2. Cieszę się z jego sukcesów, każdy jest okupiony potężną pracą, sercem i wysiłkiem. Na drodze chwały i sławy zachowaj incognito.
 3. Zycie jest wspaniale, nalezy tylko spogladac na nie przez wlasciwe okulary. – Aleksander Dumas
 4. Branie czegos na serio przez dlugi czas utrudnia zycie. – Andre Gide
 5. Zycie jest czyms, co przydarza sie nam w czasie, kiedy jestesmy zajeci planowaniem innych rzeczy. – Anthony de Mello
 6. Gdyby zycie bylo sprawiedliwe Elvis by zyl, a wszystkie jego sobowtory bylyby martwe. – Johnny Carson
 7. MEET HOT LOCAL GIRLS TONIGHT WE GUARANTEE FREE SEX DATING IN YOUR CITY CLICK THE LINK: <a href="https://about.me/alexa.smith" rel="nofollow ugc">FREE SEX</a>
 8. 205584 644627some truly fascinating information , nicely written and broadly speaking user genial . 81121
 9. 488905 205637Soon after examine a couple of with the weblog posts in your internet site now, and I truly like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and may be checking back soon. Pls take a look at my web site as effectively and let me know what you feel. 517570

Leave a comment