Ognisko na działce i własnej nieruchomości, spalanie odpadów zielonych

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi możliwości spalania pozostałości roślinnych (trawa, liście, gałęzie itp.) wyjaśniamy, że na terenie Gminy Polkowice obowiązuje zakaz spalania tzw. odpadów zielonych (pozostałości roślinnych).

Problematykę powyższą reguluje m.in. art. 191 Ustawy o odpadach w związku z art. 155 Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. Zabrania się termicznego przekształcania odpadów (spalania odpadów) poza instalacjami - spalarniami. Zakaz ten dotyczy również odpadów roślinnych, gdyż są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. W konsekwencji za spalanie odpadów można otrzymać mandat do 500 zł.

Tak więc na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego nie można spalać w ogniskach odpadów roślinnych  takich jak liście, trawa, zielsko, kwiaty a nawet świeżo obcięte gałęzie drzew, gdyż odpady te objęte są obowiązkiem selektywnego zbierania.

Powyższe regulacje nie przekreślają możliwości rekreacyjnego spędzenia czasu przy ognisku. Paląc ognisko pamiętajmy aby spalać w nim drewno sezonowane o wilgotności poniżej 20 procent, a dla własnego bezpieczeństwa rozpalajcie je w miejscu właściwie zabezpieczonym.

JAK POSTĘPOWAĆ Z ODPADAMI ZIELONYMI POCHODZĄCYMI Z OGRODÓW I INNYCH TERENÓW ZIELONYCH?

Odpady zielone z ogrodów i innych terenów zielonych to odpady nadające się doskonale do kompostowania i nie powinny trafiać do pojemników wraz z innymi odpadami!

Najlepszą metodą zagospodarowania tego rodzaju odpadów jest kompostowanie w miejscu ich wytworzenia, czyli w przydomowych kompostownikach.

Właściciele nieruchomości, na terenie których w wyniku pielęgnacji zieleni powstają odpady zielone, mogą również zaopatrzyć się w pojemnik na Bio- odpady i  przekazywać przedsiębiorcy, który na zlecenie ZGZM odbiera je w wyznaczonym terminie.

Odpady zielone przyjmowane są również przez Centralny PSZOK ul. Działkowa 18
w Polkowicach.

27 Responses

 1. Trzeba miec, co sie chce! I trzeba zyc, jak sie chce! – Jerzy Pilch
 2. Zycie zaczyna sie po opuszczeniu wygodnego kokonu. – Neale Donald Walsh
 3. Nigdy nie zapominajcie o tym, by brac z zycia jak najwiecej, nie bljcie sie ryzykowac, plakac ani byc szczesliwymi. Najwazniejsze to byc w drodze. Kazdego dnia robic krok do przodu. – Martyna Wojciechowska
 4. Znana osobistosc Pan Andrzej Dobrowolski twierdzil, ze Mezczyzni witaja sie uscisnieciem dloni. Kobiety obejmuja sie przyjaznie. W pierwszym wypadku chodzi o sprawdzenie, czy w reku nie ma ukrytej broni, w drugim, czy na pewno nie ma jej tez za plecami i czy gra z otwartymi kartami :-)
 5. Zycie jest dlugie i nudne, jesli nie przezywa sie go tak, jakby sie chcialo. – Laurent Gounelle
 6. Ive been meaning to read this and just never received a chance. Its an issue that Im extremely interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a good blogger, one of the best that Ive seen. This blog certainly has some info on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.
 7. if i have just signed up but I actually would really like to see a specific letter (Lorelei Lee’s) is there some place i’m able to possibly look at it or obtain a copy somehow?
 8. Just desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply nice and i can assume youre an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work. <a href="http://www.Webmaster.m106.com" rel="nofollow ugc">Add Free link</a>
 9. VISIT TICKETWIPE TO BEAT YOUR SPEEDING TICKETS. DON’T PAY THEM!!!!
 10. Wielkie biografie powstaja z ruchu do przodu i progresywnego pressingu, a nie z ogladania sie do tylu. P. Coelho... & TM Created by ENdemol Studio...
 11. You really make it appear really easy along with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It sort of feels too complicated and very huge for me. I am having a look ahead on your subsequent publish, I will try to get the dangle of it!
 12. Could you please tell me which blog template did you set ? It looks very good
 13. Krytykuj przyjaciela w cztery oczy, a chwal zawsze przy swiadkach i podwladnych. Leonardo da Vinci & Tm.
 14. Trzeba miec wytrwalosc i wiare we wlasne sily. Trzeba wierzyc, ze czlowiek jest do czegos zdolny i osiagnac to za wszelka cene. <a href="http://www.religion.xmc.pl" rel="nofollow ugc">Religie Swiata</a>
 15. Tajemnica zycia lezy w poszukiwaniu piekna. – Oscar Wilde
 16. Ive learned so much online in the past four years. The majority of my knowledge I attribute to reading great blogs like yours. Thank you!
 17. Istnieja tylko dwa sposoby na zycie – zyc tak jakby nic nie bylo cudem lub tak jakby cudem bylo wszystko. – Albert Einstein
 18. Anna Rokita Mawiala, ze Milosc,przyjazń I BRATERSTWO sa jak magia. Nie mozemy ich zobaczyc, ale czujemy je. I ja sie po czesci z tym zgadzam :-) A ty ?
 19. Heres how to quit being nervous about what other gentlemen think.
 20. Smiac sie czesto i serdecznie, zdobyc szacunek ludzi inteligentnych i blyskotliwych a takze sympatie dzieci i mlodziezy – to znaczy odniesc prawdziwy realny sukces :-). R.W. Emerson. Do You Seen ? USA* Vortal > <a href="http://www.USA.XMC.PL" rel="nofollow ugc">http://www.USA.XMC.PL</a>
 21. Pieniadz jest bezwonny, ale sie ulatnia. Autosugestia jest jest jedna, na wszystko podatna...
 22. Jaki jest sens zycia Leonard? Smieje sie to proste pytanie, mlj synu, zycie ma taki sens, jaki mu nadasz. - James Frey
 23. Jeżeli ludzie szepczą i knują za twoimi plecami to tylko znaczy że ich wyprzedziłeś...
 24. Zycie jest tylko przechodnim plocieniem, Nedznym aktorem, ktory swa role Przez pare godzin wygrawszy na scenie W nicosc przepada - powiescia idioty, Glosna, wrzaskliwa, a nic nie znaczaca. - William Shakespeare
 25. I definitely knew about most of this, but having said that, I still found it helpful. Nice work!
 26. I just added your page to my bookmarks. I really enjoy reading your posts. Thank you!
 27. My hubby and I arrived here simply because this certain webpage had been tweeted by a woman I had been following and am pleased I made it here.

Leave a comment